CV
Emma Ströde

Utbildning
Sorbonne, Paris 1992-1993
Academie Grandes Terres, Grafisk design, Paris våren 1994
Kv konstskola, 1996-1997
Skulpturlinjen Hovedskous målarskola, 1997-2001
Humaniora totalt 130hp Göteborgs Universitet, Stockholms Universitet samt Södertörns Högskola
Samtida grafik Konsthögskolan Valand 7hp 2011
Samtida grafik 2016 15hp
Konstteori 2018 15hp Materialets språklighet HDK

Offentlig konst
2017
SommarRadio, en hyllning till public service, Skanska invigning 13 oktober.
OXYGEN, en källa till syre, Elmeskolan, Älmhultskommun.
Skogen och Havet, HSB Nya Hovås, 26 oktober.
2015
Nikes Göteborg, kommentar till Karl den IX Göteborg, mer känd som ”kopparmärra”.
2012
Vigge, skulptur till skulpturpark i Vessigebro utanför Falkenberg, invigning 8 september
Sigge, Sol, och Sune, skulpturgrupp till förskola, Lindome, på plats 25 september.
2009
Andra plats i tävlingen om att framställa ett monument över Ingmar Johansson utanför Ullevi, Göteborg (totalt tävlade 44 konstnärer).
2008
Farkosten, utsmyckning till Smedjebackens förskola, Härryda kommun, på plats 15 oktober.
2007
Sagoskogen, utsmyckning av förskola i Olofstorp för LF, Göteborgs kommun.
1998
Relief porträtt av Assar Gabrielsson och Gustav Larson, grundarna till Volvo, i brons åt Volvo.
1997
Byst av Carl Von Linné, för Spendrups AB

Utställningar i urval
2018
Tenthaus Winter Depot, Galleri Box 19/1–11/2 (SE)
Kkv-Bohuslän sommarutställning 24/6-19/8 (SE)
2017
Skissernas rum, Kc-Väst, Göteborg (SE)
Medlemsutställning Galleri 54 Göteborg (SE)
2015
Tombola Parksalong, Azaleadalen Göteborg (SE)
Skulptörförbundet 40 år, Ronneby konsthall (SE)
2014
Ängelsbergs skulpturpark Engelsberg (SE)
2013
Gabrovos 21:a internationella konstbiennalen med inriktning på humor och satir, 18 maj- 29 september Gabrovo (BR)
2012
Samlingsutställning Maximerat , Galleri Anna H, 20 oktober-7 november Göteborg
Tombola Parksalong, Azaleadalen Göteborg 26 maj
2011
Separatutställning ”Brons-Grafik” Win-Win studios Göteborg 2-11 december
Grupputställning ”Samtida Grafik” Galleri Rotor II, Konsthögskolan Valand Göteborg 17-21 augusti
2010
”7 # Stafettare” Röhsska museet, Göteborg 27 mars-25 april
Britta och Arne i ”Tunneln” Röda Sten 24-26 april
Grupputställning Pannrummet/Bergrummet Konstepidemin, Göteborg 10 april-3 maj
2009
Lokstallets jurybedömda vårsalong, Strömstad 14 mars- 13 april
Grupputställningar, Tomma Rum I Emmaboda juni/juli
Samlingsutställning, Röda Sten 2003+2009+2011
2008
Konstpause i julruschen, kulturförvaltningen Göteborgs stad, 7 december-6 januari
Bohusgalleriet Uddevalla. Jurybestämd tecknigsutställning januari–februari
Frölunda Kulturhus ”Konsten görs på Kkv” april
Tomma rum grupputställning i Rådhuset, Vilhelmina juli.
2007
Performence med SLST, Galleri 54 Andra Former februari.
Kust Till Kust på Arken i Örnsköldsvik maj
Galleri Minimal 14 juli-29 juli
Samlingsutställning Skulpturpark 1.0 Göteborgskulturkalas augusti
Grupputställning ”Artkontakt Trialog” Nationalgalleriet i Karlovy Vary,Tjeckien nov-dec
Separatutställning KC-väst 17 nov-2 dec Göteborg
2006
Grupputställning, Tomma Rum på Valand och Stadsbiblioteket i Göteborg, mars
2005
Samlingsutställning ”Decembersalong” Galleri Dunér 2005
Grupputställning ”Tomma Rum” Not Quite juli 2005
2004
Tomma Rum, Gamla apoteket i Jokkmokk juli
2003
Grupputställning ”Tomma Rum” Mellanrummet på Mejan Konsthögskolan i Stockholm
2003+2008
2001
La Muerte del Perro Humano, El ateljé produktioner i Göteborg, Bernardo Appiano och Alvaro de Mello 2001
2000
Jacops Stege, Installation, Stöde konstvandring, Sundsvall , sommaren 2000
Grupputställning Röda Sten oktober, Göteborg

Representerad
Göteborgs kommun, Härryda kommun, Västra Götalandsregionen, Örnsköldsviks kommun,
Tranås kommun, Marmaris kommun Turkiet, Röhsska museet Göteborg

Stipendier
Eric Ericsons stiftelse 2001
Otto och Charlotte Mannheimers fond 2001
Theodor och Hanne Mannheimers fond 2001

Konstnärliga internationella erfarenheter
Stenworkshop i Kashan, Iran oktober 2016
Marmaris internationella skulptursymposium, Turkiet 15 april-15 maj 2008
Elev för Valerij Jevdokimov, rysk skulptör, under internationellt symposium i Perislava utanför Moskva oktober 2004
Utbyte på konsthögskolan i Gdansk, Polen, augusti 2001

Övrigt
Teknisk pedagog och ansvarig för bronsverkstaden på Konsthögskolan i Stockholm ht 2002- vt 2003.
Sakkunnig i jury för konst Halland 2017.

Medlem i Kro, Kc-väst, Kkv Göteborg och Kkv Bohuslän, Skulptörförbundet samt styrelseledamot i Galleri 54.

←TILLBAKA